W dzisiejszych czasach wiele wspomina się na temat równości płci, a temat ten dotyczy również pracy oraz zarobków. Nadal pojawiają się głosy, że mężczyźni często otrzymują wyższe wynagrodzenie na takich samych stanowiskach, a młode kobiety bywają niechętnie zatrudniane, gdyż przyjmuje się, że mogą zajść w ciążę.
Mimo wszystko w ostatnich latach można zaobserwować, że wiele firm zaczęło się otwierać na zatrudnianie kobiet na stanowiskach, uważanych do niedawna za typowo męskie. W końcu nikogo już nie dziwi widok kobiety na przykład za sterami autobusu czy w branży taksówkarskiej.
W Wysokiem Mazowieckiem i nie tylko widzimy, że nadal wiele zawodów jest zdominowanych przez kobiety. To właśnie one zajmują zwykle stanowiska asystentek biura, sekretarek, recepcjonistek, przedszkolanek, pielęgniarek czy kosmetyczek. Kobiety częściej wybierają też takie zawody jak dietetyczka, instruktorka zajęć fitness, asystentka stomatologiczna czy stewardessa. Nadal większość pracowników trudniących się sprzątaniem to także kobiety.
Pracodawcy coraz częściej odchodzą od stereotypów, zatrudniając kobiety na przykład na produkcji czy jako kierowców, ale nie ma wątpliwości, że zawody typowo męskie czy kobiece, to kwestia cech, które różnią obie płcie. Kobiety zwykle mają lepszy zmysł artystyczny, są bardziej cierpliwe i opiekuńcze. Z kolei mężczyźni lepiej sprawdzają się w pracy wymagającej siły fizycznej i zdolności technicznych.