Osoby, które od dawna borykają się z problemem bezrobocia w Jedwabnem, zdecydowanie powinny wziąć pod lupę swoje dokumenty aplikacyjne. Niestarannie przygotowane CV czy list motywacyjny, to w wielu przypadkach powód, dla którego kandydat bywa skreślany już na starcie. Ciężko się dziwić, bo w końcu, jak pracodawca ma wierzyć w to, że będziemy się sumiennie wywiązywać z obowiązków, jeśli nie umiemy sporządzić poprawnie podania o pracę?
O CV z pewnością mówi się więcej niż o listach motywacyjnych, ponieważ są częściej wymagane przez pracodawców. Jednak skupmy się na tym, jakie elementy muszą znaleźć się w liście motywacyjnym, aby nie trafił do kosza.
Po pierwsze, list motywacyjny powinien być spersonalizowany. Powinniśmy odpowiednio go zaadresować. Adresatem może być dyrektor handlowy, prezes zarządu lub osoba odpowiadająca za rekrutację. Czasem nawet w tej sekcji zdarzają się błędy, gdyż kandydaci tworzą uniwersalny dokument, który wysyłają do różnych firm.
Osoby, które szukają pracy w Jedwabnem, mogą poinformować w podaniu o pracę o tym, skąd dowiedziały się o ofercie, a także opisać, czemu są zainteresowane etatem właśnie w tej firmie. Tutaj można się wykazać i napisać, dlaczego chcemy rozwijać się w danej branży.
W liście motywacyjnym należy też wskazać na swoje doświadczenia i umiejętności, które czynią nas najlepszymi kandydatami na dane stanowisko pracy. Trzeba to jednak zrobić umiejętnie, aby nie powielać informacji, które zamieściliśmy już w życiorysie zawodowym.
Jakie cechy ma idealny list motywacyjny? Z pewnością jego forma musi być grzeczna i taktowna. Liczy się zwięzłość i skrótowość, a także poprawność językowa i wiarygodność.