W Polsce, w odróżnieniu od wielu innych państw Unii Europejskiej, większość pracodawców wymaga CV ze zdjęciem. Kandydaci którzy, mają kompleksy dotyczące swojej urody, uważają, że wizerunek może mieć decydujące znaczenie w procesie rekrutacji.
Według badaczy istnieje coś takiego jak efekt „halo”, polegający na tym, że wielu ludzi przypisuje atrakcyjnym osobom pozytywne cechy charakteru. Socjologowie spierają się jednak w tej kwestii, a rekruterzy twierdzą, że w pierwszej kolejności dokonują oceny doświadczenia i kompetencji danego kandydata, a nie jego powierzchowności. W końcu pracownicy HR wiedzą, na czym polega zakaz dyskryminacji pracowników ze względu na wygląd.
Osoby poszukujące pracy w Goniądzu powinny być jednak świadome tego, że są stanowiska, gdzie prezencja ma spore znaczenie. Mowa tu przede wszystkim o pracy dla hostess, modelek czy statystów bądź aktorów. Niekiedy pracodawca zwraca uwagę na cechy fizyczne, jeśli szuka pracowników, którzy będą mieć stały kontakt z klientem, jak na przykład handlowcy. Poza tymi wyjątkami, w ogłoszeniach o pracę nie powinny znajdować się precyzyjne wymagania dotyczące aparycji kandydatów. Tak samo, jak płeć, rasa czy wiek nie mogą decydować o odrzuceniu naszej kandydatury.
Nie zapominamy, że wygląd z pewnością nie pomoże nam znaleźć wymarzonej pracy w Goniądzu, jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności. A to, co na pewno się liczy u kandydata, to uśmiech, pozytywne nastawienie i schludny wygląd. Do tego istotny jest także strój adekwatny do charakteru naszej pracy.