Ubarwianie CV to dość powszechne zjawisko, a część rekruterów uważa, że takich działań dopuszcza się nawet co drugi kandydat. Osoby, które mają problem ze znalezieniem stałej pracy w Szczuczynie, muszą jednak pamiętać, że kłamstwa w dokumentach aplikacyjnych może i sprawią, że ktoś ich zaprosi na rozmowę, ale prawda szybko wyjdzie na jaw.
Często zdarza się, że bezrobotni zawyżają swoją znajomość języków obcych. Nie jest to mądre posunięcie, ponieważ jeśli pracodawca wymaga biegłego języka, to najprawdopodobniej rekruter w czasie rozmowy spontanicznie przejdzie na język obcy. W końcu jest to najprostszy sposób na zweryfikowanie umiejętności kandydata, zwłaszcza jeśli ten nie posiada żadnych certyfikatów.
Wiele osób usiłuje też tuszować luki w CV i podaje zawyżony czas zatrudnienia. Dla rekrutującego sprawdzenie prawdziwości takich danych, to też nie problem, bo zawsze można zwrócić się do poprzedniego pracodawcy. Szybko wychodzą także na jaw przekłamania na temat zakresu obowiązków. Bystry rekruter przy zadawaniu konkretnych pytań, bardzo szybko sprawdzi, czy dana osoba naprawdę zna się na branży i ma kompetencje na przykład do zarządzania zespołem.
Jeśli chcesz stworzyć CV, które zrobi wrażenie, to nie próbuj też kombinować z zainteresowaniami. Nigdy nie masz pewności czy potencjalny szef nie zna się na czymś, co opisałeś jako rzekomą pasję.
Zdecydowanie lepsze jest skromniejsze CV, ale prawdziwe. Zdarza się, że osoba ubiegająca się o dane stanowisko nie spełnia wszystkich wymagań formalnych, ale nadrabia jakimiś umiejętnościami. W takiej sytuacji szanse na pracę nie są stracone, a w przypadku nakrycia na kłamstwie, zdecydowanie tak.